Αρχείο
ARCHIVE

2021

ART EVENTS / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Location: Ktima Kollatou / Τοποθεσία: Κτήμα Κολλάτου

The Breathing Body (performance) – Anna Pangalou
The Breathing Body (περφόρμανς) – Άννα Παγκάλου
 
Balances (performance / installation) – Iannis Psallidakos
Ισορροπίες (περφόρμανς/εγκατάσταση) – Γιάννης Ψαλλιδάκος
 
Self Test (performance) – ZS Ensemble: Zoe Kollatou + Stavros Kottas
Self Test (περφόρμανς) – ZS Ensemble: Ζωή Κολλάτου + Σταύρος Κώττας
 
Construction Insight (video) – Stella Dimitrakopoulou (With the support of The J.F. Costopoulos Foundation)
Construction Insight (βίντεο) – Στέλλα Δημητρακοπούλου (με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου)
 
Mesagros (video) – Rosemarie Anton
Μεσαγρός (βίντεο) – Rosemarie Anton
 
Die Jugend von Heute (video) – Mathilda Tzitzi
Η νεολαία του σήμερα (βίντεο) – Mathilda Tzitzi
 
Augur (performance / installation) – Eli Steffen
Augur (περφόρμανς / εγκατάσταση) – Eli Steffen
 
Tsak Bam Collaboration (improvisation) – Dorit Weintal, Marguerite Papazoglou, Maria Mavridou
Tsak Bam Συνεργασία (αυτοσχεδιασμός) – Μαρία Μαυρίδου, Μαργαρίτα Παπάζογλου, Dorit Weintal
 
Recognition in Between (performance) – Maria Vincentelli + Kalliopi Dikaiou
Αναγνώριση Ανάμεσα (περφόρμανς) – Maria Vincentelli + Καλλιόπη Δικαίου
 
Harmony [from the Environmental Pieces] (verbal score for group improvisation) – Alexis Porfiriadis
Harmony [από τα Environmental Pieces] (λεκτική παρτιτούρα για συλλογικό αυτοσχεδιασμό) – Αλέξης Πορφυριάδης
 
Unfolding patterns of a moth’s life (performance) – Loukiani Papadaki
Unfolding patterns of a moth’s life (περφόρμανς) – Λουκιανή Παπαδάκη
 
Safe Distance (performance) – Stella Dimitrakopoulou + Konstantinos Tsiolis
Safe Distance (περφόρμανς) – Στέλλα Δημητρακοπούλου + Κωνσταντίνος Τσιώλης
 
What Will Become of Us? (theater) – Vangelis Pitsilos + Lagia Mastrogiannidou
Τι θ’ απογίνουμε; (θέατρο) – Βαγγέλης Πιτσιλός + Λάγια Μαστρογιαννίδου
 
6.8 KOhm (performance/ installation) – Dimitra Kousteridou
6.8 KOhm (περφόρμανς / εγκατάσταση) – Δήμητρα Κουστερίδου
 
A Woman and a Tree / Entanglement (performance) – Katerina Drakopoulou
A Woman and a Tree / Entanglement (περφόρμανς) – Κατερίνα Δρακοπούλου
 
The discreet charm of abandonment (video) – Eleonora Ilia
The discreet charm of abandonment (βίντεο) – Ελεονώρα Ηλία
 
Real and Imaginary Places (improvisation) – Improlab: Nikoleta Xenariou, Lagia Mastrogiannidou, Electra Kouloumpi, Marina Coriolano-Lykourezos, Marika Konstantakopoulou, Yoli Striggou, Rosemarie Anton
Real and Imaginary Places (αυτοσχεδιασμός) – Improlab: Νικολέτα Ξεναρίου, Λάγια Μαστρογιαννίδου, Ηλέκτρα Κουλουμπή, Μαρίνα Κοριολάνο-Λυκουρέζου, Μαρίκα Κωνσταντακοπούλου, Γιόλη Στρίγγου, Rosemarie Anton
 
Violets and other phonemes (performance) – Ιannis Psallidakos
Μενεξέδες και άλλα φωνήματα (περφόρμανς) – Γιάννης Ψαλλιδάκος
 
Sensuous Terrain (performance) – Myrto Apostolidou, Melina & Amfissa Adrakta, Beatrice Akra, Kevin Dib
Sensuous Terrain (περφόρμανς) – Μυρτώ Αποστολίδου, Μελίνα & Άμφισσα Αδρακτά, Βεατρίς Άκρα, Kevin Dib
 
Recognition in Between (performance) – Maria Vincentelli + Kalliopi Dikaiou
Αναγνώριση Ανάμεσα (περφόρμανς) – Maria Vincentelli + Καλλιόπη Δικαίου
 
Resonance (music performance)- Ιannis Psallidakos, Stephanos Kiourtsoglou, Amfissa Adrakta
Συνήχηση (μουσική περφόρμανς) – Γιάννης Ψαλλιδάκος, Στέφανος Κιουρτσόγλου, Άμφισσα Αρδακτά
 
BAM Project / surprise acts at various times @ Streets + Public Space of Aegina Town
BAM Project / δράσεις – έκπληξη σε απρόοπτες στιγμές @ Δρόμοι + Δημόσιοι χώροι του κέντρου της Αίγινας

ART and SOUND INSTALLATIONS / ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ και ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Location: Ktima Kollatou / Τοποθεσία: Κτήμα Κολλάτου

Memories – Ιannis Psallidakos
Αναμνήσεις – Γιάννης Ψαλλιδάκος
 
Non Essential – Ιannis Psallidakos
Περιττό – Γιάννης Ψαλλιδάκος
 
To Be – Antonis Avgeris
Εἰμί – Αντώνης Αυγέρης
 
First free and crucified I enter, into the single truth – Aris Karatouliotis
Πρώτα ελεύθερος και εσταυρωμένος εισέρχομαι, στην μια αλήθεια – Άρης Καρατουλιώτης
 
3 Acts in One Space – Nancy Avgeri
3 πράξεις σε ένα χώρο – Νάνσυ Αυγέρη

WORKSHOPS / ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
Location: Mikro Studio and Ktima Kollatou / Τοποθεσία: Μικρό Στούντιο και Κτήμα Κολλάτου

The Responsive Body (movement & improvisation) – Maria Vincentelli
The Responsive Body (κίνηση & αυτοσχεδιασμός) – Maria Vincentelli
 
Cinematus (film workshop for teens) – Oliwia Tado
Cinematus (εργαστήριο ταινιών για εφήβους) – Ολίβια Τάντο
 
The effect of the physical sunlight : kinesthetic approaches and embodied responses in interaction with the sunlight – Eleonora Ilia
Η επίδραση του ηλιακού φωτός στο σώμα: κιναισθητικές προσεγγίσεις σε ένα παιχνίδι με τον ήλιο – Ελεονώρα Ηλία

2019

ART EVENTS / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Location: Pistachio Field in Kavouropetra / Τοποθεσία: Φιστικεώνας στην Καβουρόπετρα

ΜΟΙΡ-ΡΟΛΟΪ / MIR-ROLOI (dance / χορός) A Priori Dance Co. Concept: Eleonora Ilia – A Priori Dance Co. Live Music + Sound Generation: Vasilis Lagdas, Dramaturgical Advice: Stella Dimitrakopoulou, Performers: Maria Vlachou, Anna Papanikolaou, Eleonora Ilia / Σύλληψη – Ιδέα: Ελεονώρα Ηλία – Α Priori Dance Co., Μουσικός επί σκηνής – Δημιουργία Ηχοτοπίων: Βασίλης Λαγδάς Σύμβουλος, Δραματουργίας: Στέλλα Δημητρακοπούλου, Performers : Μαρία Βλάχου, Άννα Παπανικολάου, Ελεονώρα Ηλία (GR)
 
The Rope (video art + performance) Choreography, Video, Live Performance: Sari Nordman, Music: Richard Hoffman, Performers on video: Andrea Haenggi & Sari Nordman / Χορογραφία, Βίντεο & Ζωντανή Ερμηνεία: Sari Nordman, Μουσική: Richard Hoffman, Ερμηνευτές στο βίντεο: Andrea Haenggi & Sari Nordman (USA/FI)
 
# bones [from the ACCUMULATION series]  (dance) – Andrea K. Schlehwein + NETZWERK AKS Concept + Choreography: Andrea K. Schlehwein, Creation + Performance: Maria Mavridou, Artistic collaboration + Sound: Roman Zotter, Production: büro für tanz | theater | produktionen / Σύλληψη + Χορογραφία: Andrea K. Schlehwein, Δημιουργία + Ερμηνεία: Μαρία Μαυρίδου, Καλλιτεχνική Συνεργασία + Ήχος: Roman Zotter, Παραγωγή: büro für tanz | theater | produktionen (AT)
 
Soundscapes (concert / συναυλία) – Apostolos Leventopoulos / Απόστολος Λεβεντόπουλος (GR)
 
Stalker (dance / χορός) – Dafni Stefanou, Vassiliki Tsaggari / Δάφνη Στεφάνου, Βασιλική Τσαγκάρη (GR)
 
ΕΙΜΑΙ εκεί ξανά μόνος μου επιτέλους / I AM there again alone finally – Lagia Mastrogiannidou, Nikoleta Xenariou / Λάγια Μαστρογιαννίδου, Νικολέτα Ξεναρίου (GR)
 
NIP: Nationwide Importance Project / NIP: Εθνικής Σημασίας Project  (performance) What if? : Marietta Pavlaki, Lidija Burčak, Vicky Nikolaidou / Μαριέττα Παυλάκη, Lidija Burcak, Βίκυ Νικολαϊδου (GR/CH)
 
Short Films / Ταινίες μικρού μήκους : FLAT MOOD MOMENT(UK), OLIVIA – A FRIENDSHIP (UK), SARMA AND SKYPE (UK, BROKEN SKIN (UK/CH) (screening/προβολή) – Lidija Burčak (CH)
 
Short Films / Ταινίες Μικρού Μήκους  (screening/προβολή) – Presentation of films made during Neil Shaw’s workshop / Παρουσίαση ταινιών εργαστηρίου του Neil Shaw (SA)
 
Απολίθωμα / Fossil (sculpture/γλυπτική) Michael Kazazis/Μιχάλης Καζάζης (GR)
 
Τοπία Πηλού / Landscapes of Clay  (participatory improvisation practice / μια συμμετοχική πρακτική αυτοσχεδιασμού) – Anna Tzakou, Theodora Chorafas / Άννα Τζάκου, Θεοδώρα Χωραφά (GR)
 
Μικρό Βιβλιοπωλείο / Small Bookshop  (sound installation / ηχητική εγκατάσταση) – Mikro Studio: Nancy Avgeri, Johannes Schmelzer – Ziringer / Μικρό Στούντιο: Νάνσυ Αυγέρη, Johannes Schmelzer Ziringer (GR)
 
Αυθόρμητο τραγούδι σε κύκλο / Spontaneous singing circle Iannis Psallidakos / Γιάννης Ψαλλιδάκος (GR/FR)

WORKSHOPS / ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
Locations: Pistachio Field in Kavouropetra, Educational Association of Aegina "O Kapodistrias" /
Τοποθεσίες: Φιστικεώνας στην Καβουρόπετρα, Μορφωτικός Σύλλογος Αίγινας “Ο Καποδίστριας”

Silent Walk ZS ensemble: Zoe Kollatou & Stavros Kottas / Ζωή Κολλάτου & Σταύρος Κώττας (GR)
 
Smartphone Filmmaking Workshop with Neil Shaw / Εργαστήριο Κινηματογράφησης με Smartphone Neil Shaw (SA)

CREATIVE ACTIVITIES FOR KIDS / ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Konstantina Vasiliou, Franceska Anastopoulou / Κωνσταντίνα Βασιλείου, Φραντσέσκα Αναστοπούλου

PARTY

with DJ Mister Manolo

2018

ART EVENTS / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Location: Pistachio Field in Kavouropetra / Τοποθεσία: Φιστικεώνας στην Καβουρόπετρα

Στην Πηγή ξανά / To the Source again (performance-installation/εγκατάσταση) Theodora Chorafas / Θεοδώρα Χωραφά (GR)
 
Today (performance) Elisavet Pliakostathi & Efi Dimou / Ελισάβετ Πλιακοστάθη & Έφη Δήμου (GR)
 
Fit   (performance) Alexandra Tsotanidou / Αλεξάνδρα Τσοτανίδου (GR)
 
A Movement Poem (performance) Ria Higler (NL)
 
We Are Here To Stay (performance & video-dance) Chrysanthi Badeka / Χρυσάνθη Μπαδέκα (GR)
 
Imaginarium Frame (performance) Manel Salas Palau (SP)
 
Μουσικός Πειραματισμός / Μusical Experiment  (music-μουσική) – Alex Coulon & Stathis Diamantidis / Αλέξανδρος Κουλόν & Στάθης Διαμαντίδης (GR)
 
Προσωπογραφία Της Περσεφόνης ή Το Δίλημμα / Portrait of Persephone or The Dilemma (performance – poetry/ποίηση) Patricia Kolaiti / Πατρίτσια Κολαϊτη (GR)
 
This is not what you see (dance/χορός) Concept & Choreography: Karolina Theleriti & Nikoleta Koutitsa, Dance: Karolina Theleriti, Nikoleta Koutitsa, Elton Petri / Σύλληψη & χορογραφία: Καρολίνα Θελερίτη & Νικολέτα Κουτίτσα Χορεύουν: Καρολίνα Θελερίτη, Νικολέτα Κουτίτσα, Έλτον Πέτρη (GR)
 
Νόμιζες / Nomizes (performance) Concept-Choreography : Nancy Avgeri, Dance: Maria Mavridou Music: Johannes Schmelzer-Ziringer (composition + live performance) & Alex Coulon (live performance) Video: Roman Zotter / Σύλληψη-χορογραφία: Νάνσυ Αυγέρη Χορός: Μαρία Μαυρίδου Μουσική: Johannes Schmelzer-Ziringer (σύνθεση + ζωντανή ερμηνεία) & Αλέξανδρος Κουλόν (ζωντανή ερμηνεία) Video: Roman Zotter (GR)
 
Τάξιμο / Pledge (Film/Κινηματογράφος) Christos Gkotsis/ Χρήστος Γκότσης (GR)
 
Fair Wind – Notes of a Traveller (Film/Κινηματογράφος) Bernadette Weigel (AT)
 
Short video-dance films / Σύντομα έργα videodance (Film screening/προβολή) Artistic direction & presentation: Chrysanthi Badeka / Καλλιτεχνική διεύθυνση & παρουσίαση: Χρυσάνθη Μπαδέκα AVDP in Community – Athens Video Dance Festival / Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Χορού (GR)
 
From improvisation to pantomime / Από τον αυτοσχεδιασμό στην παντομίμα (theater workshop presentation / παρουσίαση εργαστηρίου θεάτρου) Direction/Σκηνοθεσία: Jean-Jacques Tesson, Performance/Ερμηνεία: Workshop participants / Συμμετέχοντες του εργαστηρίου (GR/FR)
 
Peşkeş (sound installation/ηχητική εγκατάσταση) Maria Paizi/Μαρία Παϊζή (GR)
 
Dancing pots (ceramics/κεραμικά) Emma Buggy (GR/UK)
 
thread/νήμα (objects/κατασκευές) Elika Vlachaki / Ελίκα Βλαχάκη (GR)

WORKSHOPS / ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
Locations: Mikro Studio, Kolona Beach, Private residence in Kavouropetra /
Τοποθεσίες: Μικρό Στούντιο, Παραλία Κολώνας, Ιδιωτική κατοικία στην Καβουρόπετρα

Basics to African Drumming / Εισαγωγή στα Αφρικανικά κρουστά Dr. Krischan Marcks (DE)
 
SEEd [σπορυ] Alexander technique & Improvisation – Τεχνική Alexander & Αυτοσχεδιασμός Georgia Paizi,Thodoris Ziarkas / Γεωργία Παϊζή, Θοδωρής Ζιάρκας (GR)
 
Από τον αυτοσχεδιασμό στην παντομίμα / From improvisation to pantomime Jean-Jacques Tesson (GR/FR)
 
Movement in and with nature / Κίνηση μέσα και μαζί με τη φύση Ria Higler (NL)

2017

ART EVENTS / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Location: Pistachio Field in Kavouropetra / Τοποθεσία: Φιστικεώνας στην Καβουρόπετρα

PET (installation) – Yanis Zagorianakos / Γιάννης Ζαγοριανάκος (GR)
 
U.F.O. By the sea (video installation/εγκατάσταση) Andreas Theodorou / Ανδρέας Θεοδώρου (GR)
 
Panoramic You (performance) Nikoleta Xenariou / Νικολέτα Ξεναρίου (GR)
 
Έργο γι’ ανεμιστήρα και φωνή / Piece for Standing Fan & Voice (performance) Iannis Psallidakos / Γιάννης Ψαλλιδάκος (GR)
 
Domestic Affairs – Suite 13 (performance / installation) Maria Mavridou + Roman Zotter (GR/AT)
 
Instant Composition Performance / Παράσταση Άμεσης Σύνθεσης Dance: Erifyli Dafermou, Anna Apergi, Eleni Pantazatou, Elisavet Pliakostathi, Maria Mavridou / Χορός: Εριφύλη Δαφέρμου, Άννα Απέργη, Ελένη Πανταζάτου, Ελισάβετ Πλιακοστάθη, Μαρία Μαυρίδου Μουσική / Music: Alexandre Coulon (GR)
 
Τα ψηλά βουνά / The high mountains (performance) Maria Michailidou / Μαρία Μιχαηλίδου (GR)
 
Jonglage (film) – Bernadette Weigel (AT)
 
Scream of a Butterfly (film) – Bernadette Weigel (AT)
 
Marie (film) – Bernadette Weigel (AT)
 
Zu Mittag gibt es (film) – Felix Oitzinger (AT)
 
Ohne Titel (film) – Felix Oitzinger (AT)
 
Το Ποδήλατο / The Bicycle (film) Alexandros Gnostopoulos / Αλέξανδρος Γνωστόπουλος (GR)
 
Breath portrait sketch # 1 (video-loop) – Chris Leuenberger (in collaboration with Maria Mavridou /σε συνεργασία με τη Μαρία Μαυρίδου) (CH/GR)
 
spread love (drawings-interactive / σκίτσα-διαδραστικό) Iliana Alexandrou / Ηλιάνα Αλεξάνδρου (GR)
 
Ζωγραφική / Paintings Arianna Raftopoulou / Αριάννα Ραφτοπούλου (GR)
 
Αντικείμενα / Objects Sofia Fraktopoulou / Σοφία Φρακτοπούλου (GR)
 
Street Café (βιβλίο / book) – Νάνσυ Αυγέρη / Nancy Avgeri (GR)
 
Tune in C-ulture (music / μουσική) Manolis Kasimakis / Μανώλης Κασιμάκης (GR)
 
Oskara (documentary) Pablo Iraburu & Inaki Alforja [In collaboration with Athens Video Dance Project / Σε συνεργασία με το Athens Video Dance Project ] (GR/SP)
 
Concert of Traditional Music from Greece and Asia Minor / Συναυλία Μικρασιάτικης και Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής (music/μουσική) Γιώργος Αναγνωστόπουλος κρουστά, Μαρία Κωσταντή – ούτι & φωνή, Δημήτρης Σανδαλής – κοντραμπάσο, Peter Jaques – κλαρίνο / Giorgos Anagnostopoulos – percussion, Maria Konstanti- oud + voice, Dimitris Sandalis – double bass, Peter Jaques- clarinet (GR)